Zapisz się na newsletter
Powrót

7 MODOWYCH PORAD DLA KOBIET 50+

27 stycznia 2016

 

Generalnie nie jestem zwolenniczką szufladkowania moich klientów w ramy wiekowe, o czym pisałam już w tekście Dojrzała moda, modna dojrzałość. Najczęściej w ogóle nie pytam klientów o wiek. Nie z grzeczności, ale po prostu dlatego, że ważniejsze jest dla mnie kreowanie wizerunku danej osoby na bazie tego jaka jest i co chce swoim wizerunkiem zakomunikować, a nie tego ile wynika z jej dowodu osobistego. Jest jednak kilka kwestii, które warto w wieku dojrzałym wziąć pod uwagę, ponieważ dzięki tym drobnym poprawkom wizerunek będzie świeższy i nie dodamy sobie niepotrzebnie lat.

aDVAC

 

1. Kolor odmładza

Jednym z najprostszych trików wykorzystywanym przez stylistów podczas sesji zdjęciowych z celebrytkami w starszym wieku jest stylizacja w jasnych kolorach. Rozbielone, pastelowe i lekkie odcienie dodają świeżości wizerunkowi. Oczywiście istotnym jest też, by kolory były skorelowane z naszym typem urody, ale to temat na dłuższy wykład. Upraszczając nieco tę kwestię, jeśli jesteś jasnym typem urody, wypróbuj stylizacje z jasnymi ubraniami, a jeśli twoje włosy i cera należą raczej do ciemnych, wypróbuj kolory mocniejsze i bardziej żywe. Ostrożnie podchodź do czerni, brązów czy szarości. Owszem, w minimalistycznych stylizacjach potrafią być pięknym tłem, ale jeśli Twój styl nie jest szczególnie awangardowy, te kolory mogą spowodować, że wizerunek stanie się przeciętny.

2. Komplety są passe

Jeśli masz w swojej szkatułce z biżuterią kolczyki i naszyjniki w kompletach, rozdziel je. Najlepiej będzie nosić je osobno lub do wyraźnego naszyjnika z kompletu dodać bardzo delikatne kolczyki z innego (i odwrotnie). Podobnie jak nie nosi się już torebki identycznie dobranej do butów, tak i biżuterii nie dobieramy w idealne zestawy, mimo że wciąż można je w sklepach tak kupić. Taki komplet obciąża wizerunek i dodaje lat, szczególnie gdy stylistyka biżuterii jest w klimacie retro lub bardzo klasyczna.

3. Nowoczesny krój

Jeśli w modzie czasem popełnisz błąd, świat się nie zawali, dlatego nie bój się eksperymentów. Przymierz czasem jakiś nowoczesny krój oparty np. na geometrycznej formie. Oderwij się od utartych schematów, a być może okaże się, że znajdziesz w tym coś pociągającego, co zmieni całkowicie Twój wizerunek.

 4. Jaką długość spódnicy nosić?

Nie daj sobie wmówić, że tuż po swoich 50-tych urodzinach musisz zacząć nosić dłuższe spódnice i sukienki. Jeśli Twoje nogi są zgrabne, nie ma absolutnie takiej konieczności i nie słuchaj „dobrych” rad otoczenia w tym względzie. Miej oczywiście na uwadze zmieniające się ciało, ale nie popadaj też w zbyt surową samokrytykę.

 5. Unikaj bylejakości

Rozwiany włos i niedopracowany makijaż ujdzie na sucho jedynie nastolatce czy studentce. Im jesteś starsza (ja przy swoich 33. wiosnach też mam tego pełną świadomość), tym bardziej warto zwrócić uwagę na te elementy. Nie chcę powiedzieć, że mają być zawsze idealnie wystudiowane, jak to bywało w przypadku spikerek z lat 60., ale nie przykładając do nich zbytniej wagi, możesz wyglądać odrobinę niechlujnie.

6. Nie bądź fashion victim, czyli ofiarą mody

Ta zasada powinna dotyczyć właściwie wszystkich grup wiekowych, ale i Tobie chcę zwrócić na to uwagę. Sprawdzaj nowości, szukaj ciekawych rozwiązań, ale w ostatecznym rozrachunku wybieraj te, które do Ciebie i Twojego stylu pasują, a nie te, które po prostu są teraz na czasie. Nie chcesz chyba wyglądać jak wciąż poszukujący swojej drogi podlotek?

7. Nie staraj się na siłę odmłodzić

Nadruk na koszulce z Myszką Miki, mikroszorty, buty z ćwiekami… to przykładowe rzeczy, które na pewno nie odejmą Ci lat, a raczej podkreślą różnicę wieku między Tobą, a Twoim wizerunkiem. Nie warto!

Wypróbuj moje rady w praktyce i daj koniecznie znać, czy zmieniły Twoje samopoczucie lub Twój wizerunek w oczach innych osób. Trzymam mocno kciuki za Twoją odwagę i wciąż niesłabnącą chęć do dbania o swój wygląd.

autor: Basia Józefiak – stylistka

 

Może zainteresuje Cię jeszcze:

Z wizytą u brafitterki

Jak wygląda przegląd szafy

10 powodów, by pójść na zakupy ze stylistką

 

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WARSZTATY STYLIZACJI Czytaj więcej