Zapisz się na newsletter
Powrót

CO WIDZI STYLISTKA, GDY PATRZY NA CIEBIE

30 marca 2017

 

W rozmowach na temat mojej pracy padają przeróżne pytania. Część z nich potrafi mnie zaskoczyć, a część czasem się powtarza np. „Jak wygląda spotkanie ze stylistką?”, „Czy zgłasza się do Ciebie dużo panów?”, „Czy usługi personal shoppingu są w Polsce popularne?”. Jednak chyba najczęstszym pytaniem jest „Czy oceniasz ludzi, których widzisz ich na ulicy?”.

CO WIDZI STYLISTKA, GDY PATRZY NA CIEBIE

Oglądając programy typu „Gwiazdy na dywaniku” myślimy, że stylista nie robi nic innego, tylko rozgląda się wokół siebie i swoim eksperckim okiem szuka błędów w stylizacjach przechodniów. Oczywiście trudno byłoby zaprzeczyć, że podobnie jak dentysta pewnie bezwiednie zwraca uwagę na biel zębów rozmówcy, tak i ja zerkam na ludzi w otoczeniu. Chcę wiedzieć jak się ubiera tzw. ulica, co jest obecnie przez większość lubiane a co nie, jednak w tych obserwacjach staram się zachowywać dystans i nie oceniać zbyt radykalnie nikogo, ponieważ za tym co ktoś ma na sobie, może stać wiele elementów, które wpływają na jego wizerunek w danej chwili.

Wizerunek zależy od kontekstu

Przyglądając się komuś możemy mówić o tym, że ktoś wygląda dobrze, że jego wizerunek cieszy oko lub wręcz przeciwnie, sprawia wrażenie jakby się nie starał. Jednak definicja dobrego ubioru nie sprowadza się jedynie do oceny prostych elementów takich jak właściwy dobór stroju do sylwetki, stosowanie dobrej jakości materiałów, dbania o schludność itp. Dużo ważniejszym elementem jest dla mnie kwestia doboru stroju do osobowości i sytuacji, a tych nie sposób ocenić zerkając na kogoś szybko na ulicy. Czy powiemy, że dobrze ubrany jest ktoś w idealnie skrojonym garniturze na starcie biegu maratońskiego? Czy ktoś kto nosi poszarpane spodnie, biały t-shirt i kurtkę skórzaną, która pamięta jego młodości, może być określony jako niedobrze ubrany, jeśli jest gwiazdą rocka? Ta niejednoznaczność wskazuje, iż strój jest czymś znacznie szerszym, niż jedynie okryciem ochronnym. Wbrew ogólnym opiniom nie jest również mało istotnym elementem naszego życia, ponieważ wybory, których dokonujesz codziennie rano, czy jeszcze wcześniej w sklepowej przymierzalni, określają Cię i mówią o Tobie więcej niż sądzisz.

Zgodzę się, że są pewne elementy jak np. za długie nogawki czy mocno zużyte ubrania, rzadko kiedy mogą wyglądać dobrze i w jakimkolwiek kontekście wpisywać się w definicję dobrego ubioru, jednak ogólnie rzecz ujmując świadczyć o dobrym wyglądzie powinien nie tylko sam strój, ale też jego kontekst. Dlatego jeśli następnym razem zechcesz ocenisz osobę, która ma Twoim zdaniem jakieś braki, zastanów się kim może być lub co może chcieć swoim wizerunkiem przekazać, a może Twoja perspektywa ulegnie zmianie.

Basia Józefiak - Stylista Poznań

 

Może zainteresuje Cię również:

Jak rozpoznać dobrą jakość

10 etapów wprowadzania zmian w wizerunku

Jak wygląda przegląd szafy

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WARSZTATY STYLIZACJI Czytaj więcej