Zapisz się na newsletter
Powrót

DOJRZAŁA MODA, MODNA DOJRZAŁOŚĆ

21 sierpnia 2015

W „pewnym wieku”

„Jestem osobą powyżej 60 roku życia. Czy mogę przyjść na Pani warsztaty?” „Czy osoba w moim wieku może nosić takie spódnice?” „Ze mnie to już starsza Pani, więc ubraniami się specjalnie nie przejmuje”. Tego typu pytania/stwierdzenia zdarza mi się słyszeć dużo częściej niż bym sobie tego życzyła. W „pewnym wieku” – już samo to określenie jest pejoratywne i sugerujące, że przekroczyło się jakąś enigmatyczną granicę, za którą zasady są zupełnie inne, a mówiąc wprost, gorsze.

Jeśli jesteś osobą starszą i zdarza Ci się pomyśleć „W moim wieku już nie wypada”, to chcę Cię przekonać, że zupełnie nie potrzebnie się ograniczasz. A jeśli jesteś osoba młodą i myślisz „Mnie to nie dotyczy”, to również Tobie radzę przeczytać ten krótki tekst. Nawet nie myślisz o tym, że kiedyś znajdziesz się w tej grupie, to masz w swoim otoczeniu zapewne osoby w takim wieku (rodzice, dziadkowie, współpracownicy, sąsiedzi itp.), więc przyda Ci się chwila refleksji, ponieważ również my bywamy odpowiedzialni za błędne wnioski osób starszych, że już pewnych rzeczy im nie wypada.

Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe

Prowadziłam kiedyś w niedużej miejscowości warsztaty dla pań głównie w wieku 40-75 lat, z kilkoma wyjątkami w wieku 15-25 lat. Po spotkaniu podeszła do mnie jedna z pań ze swoimi córkami. Zadały kilka pytań o styl dla każdej z nich, ale jedno z pytań szczególnie zapadło mi w pamięć. „Proszę mi powiedzieć – zapytała matka – czy ja mogę nosić kolorowe rajstopy? Bardzo je lubię, ale córki uważają, że nie powinnam”. Zaprosiłam panie do lustra, spojrzałam na mamę, jej sylwetkę i szczupłe nogi. Poznałam ją wcześniej, więc wiedziałam, że to bardzo żywiołowa i wesoła osoba, dlatego ze 100-procentową pewnością odrzekłam, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Przegadałyśmy jedynie wybór kolorów do okazji i reszty stylizacji, ale radość matki była bardzo wyraźna. Zastanawiałam się wtedy, dlaczego osoba dojrzała tak bardzo kieruje się zdaniem innych osób, działając przeciwko sobie, a także dlaczego wciąż tak silnie pokutuje myśl o dostosowaniu stroju do wieku. Nie chcę powiedzieć, że 80-letnia pani bez problemu może nosić skórzaną miniówkę, bo faktycznie może w niej wyglądać karykaturalnie, ale tak naprawdę pytanie jest inne. Kto na 100% ze zwykłych ludzi, których widujemy na ulicach, nie będzie w niej wyglądał karykaturalnie? Zapewniam Was, że wybór takiego elementu garderoby nie jest uzależniony od wieku, tylko od tego kim jest dana osoba, jaki ma charakter i co najważniejsze, jaki wizerunek chce kreować. Dlatego należy rozważyć, co daje nam wizerunkowo skórzana miniówka i dokonać wyboru świadomego, a nie podyktowanego konwenansami. Bywają przecież dziewczyny bardzo młode, których sylwetka nie wygląda dobrze w dość krótkiej spódnicy, więc nie będę im sugerować takich długości tylko ze względu na młody wiek. Wniosek? Fasony, kolory i styl dobieram do osobowości, sylwetki i typu kolorystycznego, a nie do metryki.

Trend na starość

Jeśli macie problem z wyobrażeniem sobie lub oswojeniem się z myślą o kolorowo i ciekawie ubranych osobach w wieku dojrzałym, to proponuję zerknąć na powstające, szczególnie w ostatnim czasie jak grzyby po deszczu, blogi czy kampanie reklamowe. Od kilku lat z ogromną przyjemnością obserwuję blog Advanced Style, na którym znajduję niesamowitych ludzi czasem ubranych kompletnie odjazdowo, czasem klasycznie, ale zawsze interesująco.

Advanced1
Advanced2
Źródło: advancedstyle.blogspot.co.uk

W Polsce jest również kilka blogów, których autorzy prezentują swoje własne stylizacje i wychodzi im to fantastycznie. Dla przykładu Krystyna Bałakier, Jaga, Ireneusz Korzeniewski czy Jan Adamski. Każdy z nich ma zupełnie inny styl, może się komuś podobać lub nie, ale najważniejsze jest to, że nie próbują ukryć się wśród szarości i banału. Bawią się swoim wizerunkiem nie zważając na upływający czas.

Krystyna1

Źródło: balakier-style.pl

Jaga1

Źródło: fashion50plus.pl

Ireneusz1

Źródło: styleman.blog.pl

Jan1

Źródło: janadamski.eu

Ostatnio przez media społecznościowe przewijał się starszy pan, który podobno niedawno został sfotografowany na stacji berlińskiego metra i co w ogóle mnie nie dziwi, zrobił furorę. Fantastycznie czerpie jednocześnie z dawnej elegancji (muszka, kamizelka, kapelusz) oraz z współczesnych form (buty, jeansy i ich z premedytacją podwinięte nogawki) całkowicie nie przejmując się swoją metryką.

berlin

Kampanie reklamowe z osobami w sile wieku zaczęły się oczywiście na zachodzie, ale i u nas pojawiły się propozycje, które ani odrobinę nie ustępują zagranicy poziomem. Jedną z najlepszych była kampania kolekcji na wiosnę/lato 2015 duetu Bohoboco z udziałem aktorki Heleny Norowicz i modelki Magdy Jasek. Różnica 60 lat między paniami była fantastycznym zabiegiem, który pokazał, że mimo upływu czasu dbając o swój wizerunek, można wyglądać nieziemsko. Tu kilka zdjęć, a całość możecie obejrzeć tutaj.

10258334_1038975399462455_3396875331988207035_n
10922645_1038975602795768_447227845790028957_n
10991320_1038975526129109_2186318927281070352_n
Źródło: bohoboco.com/pl

Oczywiście istnieje ryzyko, że podobnie jak swego czasu modelki w większych rozmiarach czy osoby niepełnosprawne, tym razem osoby starsze zostaną wykorzystane do kampanii chwilowo, po czym wrócimy ponownie do maksymalnie 22-letnich „ideałów” w rozmiarze 34. W głębi duszy jednak liczę na to, że zmieni to naszą mentalność choć w niewielkim stopniu. Do przekroczenia granicy „pewnego wieku” zostało mi jeszcze sporo czasu, więc ktoś może powiedzieć, że nie wiem jak to jest. Może i tak, ale chcę wierzyć w to, że po jego przekroczeniu będę żyć równie ciekawie jak teraz i że z całą pewnością mój styl ulegnie ewolucji, ale na pewno nie ze względu na to, że czegoś mi już nie wypada.

A co Ty sądzisz na temat stylu osób starszych? Zdarza Ci się widywać ich dobrze ubranych czy są raczej rzadkością? A może nie podobają Ci się, gdy mają na sobie np. sporą ilość koloru?

autor: Basia Józefiak – stylistka

Może zainteresuje Cię również:

Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego

Wszystko co musisz wiedzieć o zakupach w trakcie wyprzedaży

Garderoba w pigułce

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WARSZTATY STYLIZACJI Czytaj więcej