Zapisz się na newsletter
Powrót

GARDEROBA W PIGUŁCE

14 sierpnia 2015

Garderoba kapsułowa

Miałam kiedyś szafę, z której rzeczy się wysypywały, a ja stałam przed nią bezradnie szukając czegoś, co mogłoby się nadawać na wyjście tego dnia z domu. Dziś ubieram się w 5-10 minut i jest to dla mnie czysta przyjemność. Jak to się mogło stać? A tak, że w szafie mam znacznie mniej ubrań, ogarniam je wzrokiem, wszystkie lubię i każda rzecz do mnie pasuje. To wynik skrupulatnego przeglądu szafy, ale o tym innym razem.

Dziś jednak chciałabym Wam przestawić koncepcję, która może stać się wskazówką do konstruowania spójnego wizerunku. Koncepcja ta nazywa się garderobą kapsułową i została stworzona w latach 70. w Londynie przez Susie Faux, która będąc właścicielką butiku, chciała stworzyć jego ofertę tak, by klientki znajdowały w nim wszystko czego potrzebują i by były to ubrania, które nigdy nie wyjdą z mody. Tak powstał schemat oparty o zbiór ubrań, które miksowane ze sobą na różne sposoby tworzą ogromną ilość kombinacji na przeróżne okazje. Najważniejsze w całym przedsięwzięciu jest założenie, że do dobrze przemyślanego, spójnego wizerunku nie potrzebna jest góra ubrań, w których i tak najczęściej nie możemy się połapać.

Zgodnie z tą koncepcją można stworzyć taką oto przykładową damską garderobę na sezon wiosna-lato składającą się z niewielkiej ilości rzeczy. Oto przykład: 2 pary spodni, 2 spódnice, szorty, 2 sukienki, 2 żakiety, 2 sweterki, 7 bluzek/koszul/topów, 3 pary butów, 3 torebki, 6 elementów biżuterii, 2 apaszki, 2 okrycia wierzchnie. Oczywiście jest to bardzo przykładowa garderoba bez uwzględniania rodzaju sylwetki, typu kolorystycznego, osobistych preferencji itp. Nie wliczam do tego bielizny ani rajstop traktując ich ilość jako mocno indywidualną kwestię. Razem daje nam to 34 elementy.

Od lewej: spodnie Zara, spodnie H&M, spódnica H&M, spódnica Zuzanna Szamocka/showroom.pl, szorty H&M

Od lewej: sukienka In.na/showroom.pl, sukienka Mytshirtdress/showroom.pl, płaszcz Simple, kurtka H&M

Od lewej: top H&M, top Mango, bluzka Zara, bluzka Mango

Od lewej: bluza Solar, koszula Mango, bluzka Simple, kardigan Mango

Od lewej: sweter Monnari, marynarka Zara, żakiet Solar

Od lewej: czółenka Gino Rossi, sandały H&M, baleriny Aga Prus/showroom.pl

 Od lewej: apaszka Zara, apaszka Mango, okulary Zara

Od lewej: bransoletka Solar, kolczyki Linni Lavrova/showroom.pl, kolczyki Orska/mostrami.pl, naszyjnik Lewanowicz/mostrami.pl, bransoletka Orska/mostrami.pl, naszyjnik H&M

Od lewej: kopertówka Aryton, torba Gino Rossi, torebka Malgrau/mostrami.pl

Uwierzcie mi, mając nawet tak z pozoru nie dużą garderobę można ubrać się bardzo ciekawie. Przepełniona szafa daje nam fałszywe poczucie bezpieczeństwa, bo i tak koniec końców nosimy w kółko te same rzeczy. By nie być gołosłowną, przygotowałam 24 zestawy na wiele różnych okazji, by pokazać Ci, jak wiele kombinacji możesz zrobić z taką ilością rzeczy. Miksowanie tych rzeczy na różne sposoby, daje spore możliwości.