Zapisz się na newsletter
Powrót

JAK DOBRAĆ TOREBKĘ DO BUTÓW

4 lipca 2016

 

Sezon uroczystości weselnych w pełni. Postanowiłam więc zaprezentować dziś temat, który mocno się w ten czas wpisuje, choć możesz te rady wykorzystać również na co dzień. Czy zastanawiasz się czasem nad doborem torebki i butów? Nie będę opisywać sposobów łączenia ich ze strojem, ale doboru ich do siebie nawzajem, co jak wiem z doświadczenia, bywa częstym kłopotem.

 

Jak dobrać torebkę do butów

Czasy, gdy torebkę do butów dobieraliśmy tak, by były prawie identyczne, odchodzą w niepamięć. Kiedy o tym mówię, wciąż spotykam się dwoma skrajnymi reakcjami. Część pań mówi „Jak to? Ale przecież tak zawsze było!”, a inna część „Jasne, już dawno to się zmieniło”. Nie zdziwcie się zatem, że wciąż ta teoria wywoływać będzie skrajne komentarze. Ja uważam, że dziś nie należy trzymać się kurczowo idealnie dobranych zestawów, podobnie zresztą jak naszyjnika z kolczykami czy u panów krawata z poszetką, ale o tych innych razem. Nasze babcie dobierały torebkę do butów „jeden do jeden”, a ja chcę Ci dziś pokazać, że powszechne są inne możliwości, z których warto korzystać. Można dobierać je na bazie drobnych elementów, które będą do siebie nawiązywać, można dobierać je pod poszczególne elementy stroju nie do siebie nawzajem, ale można też całkowicie „odjechać” i nie łączyć ich zupełnie, tylko potraktować jako odrębne elementy często grające pierwsze skrzypce w stylizacji. Nie ukrywam, ostatni sposób to najwyższa szkoła jazdy, podobnie jak łączenie różu z czerwienią czy zieleni z niebieskim. Pozwala wyrazić spore pokłady kreatywności, jednak trzeba dobrze czuć się w takich zestawach. Jeśli nie jest Ci z tym po drodze, nic straconego. Skorzystaj z pośrednich rozwiązań, które również bardzo dobrze się sprawdzą.

 

Sposoby łączenia dodatków

1. Łączy je kolor, różni faktura

Zacząć możesz od bezpiecznej wersji, w której łączysz oba elementy jednym kolorem, jednak by nie było zbyt nudno, rozróżniaj je fakturą: lakier łącz z matem lub gładką powierzchnię z tłoczeniem, futerkiem czy innymi zdobieniami. Jeśli dopiero oswajasz się z niełączeniem identycznie torebki i butów, to rozwiązanie pozwoli Ci zrobić krok naprzód jednak wciąż czuć się bezpiecznie.

Torebki1

Od lewej: torebka Mys fashion/mostrami.pl, buty Pura Lopez/zalando.pl, torebka DKNY/zalando.pl, buty Ryłko, torebka Furla/eobuwie.pl, buty Zara

2. Łączy je kolor, różni wzór czy odcień

Wypróbuj elementy, w których bazą będzie jeden kolor, jednak powierzchnie różnić będzie zupełnie inny odcień lub wzór występujący na jednym z nich.

Torebki2
Od lewej: torebka Nowińska/mostrami.pl, Buty H&M, torebka Mongrei/mostrami.pl, buty Baldowski by ZIEŃ/mostrami.pl, torebka Lauren Ralph Lauren/zalando.pl, buty H&M

3. Łączy je drobny element

Spójrz jak dobrze sprawdzają się zestawienia, w których połączeniem jest pojedynczy element kolorystyczny lub rodzaj zdobienia.

Torebki3

Od lewej: torebka Mys fashion/mostrami.pl, buty Mys fashion/mostrami.pl, torebka Goshico, buty H&M, torebka Dorothy Perkin/zalando.pl, buty Gino Rossi

4. Całkowicie się od siebie różnią

Nie łączymy ich ze sobą, tylko myślimy raczej o doborze do sukienki czy do innych dodatków. Jeśli dobrze czujesz się w oryginalnych zestawach, ten rodzaj łączenia będzie dla Ciebie odpowiedni.

Bez tytułu

Od lewej: torebka Furla/eobuwie.pl, buty H&M, torebka Milate/mostrami.pl, buty Bruno Premi/zalando.pl, torebka Loft37/mostrami.pl, buty Billi Bi/zalando.pl

Wypróbuj różne rozwiązania i nie trzymaj się sztywno reguł. Pamiętaj, że XXI wiek to czas, w którym zasady dotyczące ubioru należy traktować jak drogowskaz, a nie przykazania. Oczywiście nie dotyczy to najbardziej restrykcyjnego z biurowych dress code’ów zwanego Business Attire (stosowany np. w bankach), gdzie nie ma miejsca na żadne odstępstwa i np. do czarnych butów dobieramy czarną torebkę, która prawie się od butów nie różni. Poza nim mamy sporo możliwości, z których warto korzystać, do czego Cię serdecznie namawiam.

autor: Basia Józefiak – stylistka

 

Może zainteresuje Cię jeszcze:

Jak w łatwy sposób zaplanować wakacyjną garderobę

Krótka historia stylizacji dla mamy Pana Młodego

Fascynator w roli głównej

Komentarze:

2 komentarze na “JAK DOBRAĆ TOREBKĘ DO BUTÓW”

  1. Aga pisze:

    ja jeszcze z tych co kolorystycznie

    • admin pisze:

      @Aga Cóż, każdy ma prawo wyboru :) Polecam przyjrzeć się innym rozwiązaniom, może za jakiś czas okaże się, że skusisz się na drobną nowość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WARSZTATY STYLIZACJI Czytaj więcej