KIM JEST PERSONAL SHOPPER

Niedawno pisałam na blogu tekst, w którym podawałam argumenty, dlaczego warto wybrać się na zakupy ze stylistką. Dzisiejszy wpis o tym, kim właściwie jest personal shopper i na czym polega jego praca, będzie jak sądzę szczególnie interesujący dla tych, którzy po lekturze tamtego wpisu zainteresowali się tym tematem, ale wciąż potrzebują informacji.

Kim jest personal shopper?

Podając najprostszą definicję personal shoppera, powiem, że jest to osoba doradzająca w zakupach. Mimo, że definicja nie precyzuje, komu personal shopper doradza, zawód ten wciąż kojarzy się z pracą z celebrytami czy politykami. Wciąż sporo osób nie jest świadomych, że tego typu usługi mogą być kierowane również do osób prywatnych lub po prostu negują ich sensowność. Ale zastanówmy się chwilę. Gdy psuje nam się samochód, korzystamy z usług mechanika. Gdy chcemy wziąć kredyt, możemy skonsultować się z doradcą finansowym. Kupując czy sprzedając mieszkanie posiłkujemy się czasem pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Oznacza to, że nawet jeśli o jakiejś dziedzinie co nieco wiemy i może nawet udałoby się nam ogarnąć temat samodzielnie, każdy z tych specjalistów zna się na swojej pracy lepiej od nas i chcąc mieć pewność, że nie popełnimy błędu lub po prosu chcąc oszczędzić swój czas, korzystamy z usług tych osób.

Jednak gdy w grę wchodzi usługa personal shoppera sprawa nie jest już tak oczywista. Nie wszyscy dostrzegają korzyści płynące ze skorzystania z usług osobistej stylistki. Uporządkowanie garderoby i uzupełnienie jej o brakujące rzeczy są tylko początkiem. Wraz z tym, zyskuje się wiedzę na temat najlepiej pasujących fasonów i kolorów, dzięki czemu kolejne zakupy robi się bardziej racjonalnie, a co za tym idzie efektywniej wydając pieniądze. Poza tym właśnie teraz w niepamięć odchodzą czasy, w których dbanie o siebie i swój wygląd było jedynie synonimem próżniactwa. Kobietę widziało się albo piękną albo mądrą, a mężczyzna nie powinien był zbyt dbać o swój wygląd, by nie zostać posądzonym o narcyzm czy homoseksualizm. I choć wciąż w pewnych kręgach stereotypy te wciąż bywają silne, to poza nimi coraz mniej dziwi troska o wygląd wśród mężczyzn czy kobieta uosabiająca jednocześnie inteligencję i dbałość o swój wizerunek.

Osobista stylistka, która wzbudza zaufanie

Personal shopping jest zawodem opartym na zaufaniu. Od swoich klientek słyszę czasem „Właściwie to mi się wiele rzeczy podoba, ale nie wiem co do mnie pasuje, dlatego ufam, że Ty wybierzesz to, w czym będzie mi najlepiej”. Z jednej strony nie chcę przeceniać tego co robię, bo w końcu rozmawiamy tylko o ciuchach, ale z drugiej strony niejednokrotnie widywałam osoby, które ubrane zupełnie inaczej niż zwykle, podnosiły wysoko głowę i nabierały pewności siebie przed ważnym wydarzeniem czy po prostu z dnia nadzień spoglądając w lustro czuły się ze sobą coraz lepiej. I choć wiem, że pewnie zabrzmi to pompatycznie, to i tak powiem, że zaufanie którym darzą mnie moi klienci, budzi we mnie poczucie odpowiedzialności, za to co się stanie z ich wizerunkiem w trakcie spotkania, ale też jak zmieni się ich podejście do ich wizerunku na długi czas po spotkaniu.

Kilka miesięcy temu w studiu telewizji WTK rozmawiałam z red. Maciejem Kautzem na temat zawodu personal shoppera albo jak on to zgrabnie nazwał, zakupoasystentki. Padły wówczas pytania m.in. co składa się na wysoki poziom personal shoppera, jak wygląda spotkanie z osobistą stylistką oraz ile ono trwa. Nie będę więc więcej pisać, tylko zaproszę Cię do obejrzenia materiału, który powie Ci więcej na temat mojego zawodu oraz mam nadzieję, przekona Cię, że nie taki stylista straszny, jak go malują.

Przejdź do obejrzenia nagrania.

Poranek WTK

 autor: Basia Józefiak – stylistka

Może zainteresuje Cię jeszcze:

Jak wygląda przegląd szafy

Garderoba kapsułowa

Krótka historia stylizacji dla mamy Pana Młodego