Zapisz się na newsletter
Powrót

KOBIETA PRZED OBIEKTYWEM – JAK WYGLĄDA KOBIECA SESJA ZDJĘCIOWA

6 kwietnia 2017

Profesjonalne podejście połączone z wrażliwością to coś, co niezwykle cenie u współpracowników, a Mangda Krajewska – fotografka jest ucieleśnieniem obu tych cech. Widziałam jak przygotowuje się do sesji, jak tworzy jej koncepcję, a także na własnej skórze podczas mojej sesji wizerunkowej poczułam fantastyczną atmosferę, którą buduje podczas sesji.

Chciałam przybliżyć kwestię kobiecych sesji zdjęciowych, podczas których można poczuć się zupełnie wyjątkowo i uznałam, że Mangda pomoże mi w tym najlepiej. Może po przeczytaniu tego wywiadu skusisz się na prezent dla siebie w postaci przepięknych zdjęć? Przedstawiam Mangdę Krajewską – fotografkę kobiet.

KOBIETA PRZED OBIEKTYWEM – JAK WYGLĄDA KOBIECA SESJA ZDJĘCIOWA

Basia Józefiak: Sesje zdjęciowe kobiet to nie jedyny temat, którym zajmujesz się w studiu fotograficznym. Wykonujesz zdjęcia wizerunkowe, edytoriale czy lookbooki dla marek modowych, jednak Twoja marka to Mangda – fotografka kobiet. Skąd wziął się pomysł, by robić zdjęcia kobietom i by skupić się właśnie na tej grupie odbiorców?

Magda Krajewska: Fotografowaniem kobiet zajęłam się jeszcze na studiach. Kobieta zawsze była w centrum tego co robiłam, była zwykle tematem moich prac, również pracy dyplomowej. Potem zaczęłam robić sesje indywidualne i w dość naturalny sposób właśnie kobiety stały się moimi klientkami. Czuję, że ze względu na to, że sama jestem kobietą, jest mi łatwiej tę materię poruszać. Mężczyźni oczywiście są również moimi klientami, ale największą satysfakcję sprawiają mi te sesje, w których mężczyzna jest „charakterny”, wyrazisty. Poza tym dodam, że najchętniej wykonuję sesje indywidualne dla zwykłych klientów. Owszem wykonuję również sesje modowe, ale fotografia modowa żyje w przestrzeni publicznej i w sieci przez chwilę, maksymalnie do pojawienia się kolejnej kolekcji, a zdjęcia z sesji indywidualnej są długotrwałą pamiątką, czymś co pozostanie dla kolejnych pokoleń, dlatego są dla mnie znacznie cenniejszą pracą.

fot. MANGDA  www.mangdastudio.com

KOBIETA PRZED OBIEKTYWEM – JAK WYGLĄDA KOBIECA SESJA ZDJĘCIOWA

A czy fotografia była Twoim pierwszym wyborem zawodowym?

Najpierw chciałam być malarką. Dobrze malowałam, jednak nie czułam, że robię to w sposób wyjątkowy. Kolejny wybór padł na projektowanie mody, rozpoczęłam nawet naukę na tym kierunku, jednak w międzyczasie zostałam też wizażystką. Jeżdżąc na sesje zdjęciowe stylizowałam, malowałam, czesałam. Oglądając jednak potem zdjęcia marudziłam mojemu przyjacielowi Bartkowi, który nie raz wspierał mnie w podejmowaniu decyzji, że efekty zdjęć z różnych sesji nie są takie jakie ja bym widziała. Były to jeszcze czasy fotografii analogowej i zdjęcia bywały bardzo dobre, ale nie zgodne z moją wizją, dlatego któregoś dnia Bartek powiedział, że mam przestać marudzić, tylko spróbować zrobić zdjęcia odpowiadające mojej wizji i dopilnował, bym zapisała się na kurs fotografii. Mimo że idąc na kurs byłam kompletnie zielona w temacie aparatu fotograficznego, po kilku miesiącach od ukończenia kursu dostałam się na ASP z wyróżnieniem.

KOBIETA PRZED OBIEKTYWEM – JAK WYGLĄDA KOBIECA SESJA ZDJĘCIOWA

Przejdźmy do kwestii sesji zdjęciowych, które robisz, a właściwie do osoby która staje przed Tobą w trackie spotkania. Czy zdarza Ci się słyszeć od klientek, że przed sesją były przerażone, tym co będzie się działo? Jakie są ich najczęstsze obawy?

Prawie za każdym razem słyszę, że klientka jest zestresowana. Jest to tak często wypowiadane zdanie, że praktycznie nie robi już na mnie żadnego wrażenia, choć oczywiście nie lekceważę tego. To uczucie jest czymś zupełnie naturalnym biorąc pod uwagę, że jest to zupełnie nowe, nieznane wcześniej doświadczenie. Emocje te są zbliżone do tego co czujemy przed podróżą w nowe miejsce, nie wiemy jak tam będzie, czego możemy się spodziewać. Choć wiem, że każda klientka ma takie obawy, mam pełną świadomość powagi tego odczucia i wiem, że po mojej stronie leży to, by ją z tego „wyratować”, by poczuła ze mną i w tej nowej sytuacji komfortowo.

Do mnie klientki zgłaszają się z bardzo różnych powodów, niejednokrotnie w ważnych momentach swojego życia. A jak to jest u Ciebie?

Powodów dla których ktoś postanawia zrobić sobie sesję zdjęciową jest mnóstwo. Ta decyzja bywa podobna do decyzji zakupowych. Umawiamy się na sesję zdjęciową na przykład dlatego, że zdjęcia z jakiegoś powodu są im potrzebne, innym razem dla poprawy nastroju, a jeszcze w innym przypadku, by zobaczyć się w nowej odsłonie. Nie ma reguły. Jednak moment sesji zdjęciowej jest często momentem, w którym kobiety chcą się podzielić ze mną swoją historią, która stoi za decyzją o przyjściu do mnie, dlatego staram się stworzyć im warunki, które umożliwią im tę opowieść.

KOBIETA PRZED OBIEKTYWEM – JAK WYGLĄDA KOBIECA SESJA ZDJĘCIOWA

Dużo rozmawiasz z kobietami w trakcie sesji?

Rozmowa zaczyna się jeszcze przed spotkaniem. Nie lubię pisania maili, wolę porozmawiać i poznać tę osobę w luźnej rozmowie. Potem rozmowa jest kontynuowana na początku i w trakcie całej sesji. Przychodzi mi to łatwo, a i kobiety chętnie się otwierają. Wynikać to może z tego, że nigdy nie miałam i wciąż nie mam tendencji do oceniania. Znam nie „je”, tylko znam „nas”, czuję się częścią tej grupy i wiem, że jestem taka sama jak one, prawdopodobnie czują to i dlatego chętnie powierzają mi swoje historie. Nie jest to żadna psychoterapia, ale fakt że mogę usłyszeć coś osobistego od tej osoby, poczuć jaka jest, jaką ma wrażliwość powoduje, że jej zdjęcia stają się wyjątkowe i odzwierciedlą te indywidualne cechy. Nigdy nie studiowałam psychologii, nie szkoliłam się w tym temacie, raczej sądzę, że jest to efekt mojej wrażliwości i intuicji.

 

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej

Ja sama stanęłam jakiś czas temu przed obiektywem Twojego aparatu i pamiętam, że na starcie powiedziałam właśnie to o czym wspominałaś, że jestem „z drewna”, więc będziesz mieć nie lada wyzwanie, by mnie rozruszać. Jednak w trakcie z każdą chwilą czułam jak się rozluźniam, jak wyciskasz ze mnie niezwykle szczery uśmiech i że bardzo dobrze czuję się w tej sytuacji. Na czym polega tajemnica pracy z klientką, która nie ma doświadczenia w pozowaniu?

Pomijając fakt, że dużo z klientką rozmawiam przed i na początku spotkania, to jest jedna fundamentalna rzecz, by ta osoba się przy mnie dobrze poczuła. Trzeba lubić ludzi, szanować ich bez względu na to kim są i jaką mają pozycję. Inną rzeczą jest również kwestia niechęci do kopiowania. Unikam robienia zdjęć na bazie czegoś, co ktoś mi pokazuje. Wynik sesji to wypadkowa tego jaka jest ta osoba i jaka jestem ja, jaką mamy tego dnia energię i jaki pojawia się nastrój. Najlepsze ujęcia powstają pod wpływem chwili, emocji i rozmowy, która się toczy. Na bazie tych elementów powstaje coś zupełnie unikatowego, a co ciekawe innego dnia pod pływem innego rozwoju wydarzeń mogłybyśmy stworzyć coś zupełnie innego.

fot. MANGDA  www.mangdastudio.com

fot. MANGDA  www.mangdastudio.com

Robiłaś w zeszłym roku sesję zdjęciową Estery Hess, właścicielki butikowego biura podróży ESTA TRAVEL, która wcześniej była moją klientką. Ja również swoją sesję zdjęciową wykonałam u Ciebie, ponieważ wiedziałam, że sprawisz, że zdjęcia nie będą typowo biznesowe. Powiedz proszę, jak powinna przygotować się osoba, która przychodzi do Ciebie po niebanalne zdjęcia wizerunkowe. Czy takie przygotowanie różni się od przygotowań do typowo kobiecej sesji?

Przygotowanie do takiej sesji nie wiele się różni od tych typowo kobiecych. W rozmowie, którą odbywamy przed spotkaniem oczywiście skupię się na tym, czym ta osoba się zajmuje i czy ma jakieś konkretne wymagania dotyczące np. wyglądu strony internetowej. Jednak pozostała część sesji niewiele się różni. W przypadku Estery sprawa była o tyle prosta, że wybrane przez Ciebie wcześniej ubrania idealnie do niej pasowały i wyglądała w nich bardzo naturalnie. Bardzo dobrze zgrały się z tym jaka jest i jak powinna „mówić” do odbiorcy.

fot. MANGDA  www.mangdastudio.com

fot. MANGDA  www.mangdastudio.com

Więcej zdjęć Estery oraz jej relacje z podróży znajdziecie na ESTA TRAVEL oraz na blogu Oddychaj światem – blog.

Jak wygląda sama sesja zdjęciowa? Jaka jest rola wizażystki, fryzjerki i stylistki w trakcie sesji?

Najważniejsze jest, by cały ten zespół potrafił wczuć się w kobietę, tak by to ona była na tych zdjęciach widoczna w pełni, a nie stylizacja czy makijaż. Do tego potrzebna jest wrażliwość, a nie realizacja swoich fantazji czy wizji na modelce, która staje się dla nich tylko wieszakiem. Takich ludzi wielu nie ma, ponieważ wspomniana wrażliwość jest podstawą, by efekt był naturalny i skupiony wokół klienta. Cały zespół musi mieć wyczucie na to, że w trakcie sesji pewne elementy muszą być spójne z klientką i jeśli coś jej nie pasuje, musi zostać zmienione, by czuła się idealnie. A sam proces? Wygląda banalnie. Rozmawiamy wcześniej, proszę o przesłanie swoich wcześniejszych zdjęć, by poznać tę osobę, umawiamy się i przyjeżdża na sesję.

Pamiętam, jak kiedyś powiedziałaś, że masz szczęście do klientów. Jestem zwolenniczką teorii, że takim jak ktoś jest człowiekiem, takich często ludzi do siebie przyciąga. Czy myślisz, że u Ciebie może tak być, że przyciągasz ludzi z podobną wrażliwością?

Kiedy ktoś decyduje się na sesję u mnie, musi mi zaufać. Faktycznie sądzę, że mam szczęście do klientów, może więc jest w tym coś, że jako wrażliwa i otwarta na innych osoba, przyciągam takich właśnie klientów. Dzięki temu świetnie nam się ze sobą pracuje.

KOBIETA PRZED OBIEKTYWEM – JAK WYGLĄDA KOBIECA SESJA ZDJĘCIOWA

W kampaniach reklamowych coraz częściej widujemy osoby starsze, ponieważ ta grupa zaczyna mówić coraz silniejszym głosem. Kibicuję temu. A czy przed Twoim obiektywem stają jedynie młode kobiety czy pojawiają się również kobiety starsze?

Uwielbiam starsze klientki! Pamiętam ostatni fantastyczny projekt w ramach wolontariatu, podczas którego moimi klientkami były panie 60+ i to było cudowne doświadczenie. Na co dzień czuję dużą odpowiedzialność w procesie robienia zdjęć. Sesja z profesjonalną modelką to znacznie prostsza sprawa. Modelka umie pozować, praca przepływa znacznie łatwiej, zawsze coś się ze zrobionych zdjęć wybierze. Natomiast w przypadku normalnych kobiet, i młodszych i starszych, trzeba bardzo uważać na światło, na detale, by kobieta wyglądała jak najlepiej. Nie mogę sobie pozwolić na to, by te zdjęcia nie wyszły, bo po powrocie do domu będzie skołowana, a tego absolutnie nie chcę. Moim głównym celem jest to, by po sesji kobieta pomyślała jaka jest fajna. Ma się czuć szczęśliwa. Nie da się ukryć, że osoby starsze bywają bardziej skrępowane w trakcie trwania sesji, ale gdy się już otworzą i zobaczą efekty i to jak mogą fantastycznie wyglądać, to wracają do domu właśnie szczęśliwe. Wtedy mój cel jest osiągnięty!

fot. MANGDA  www.mangdastudio.com

fot. MANGDA  www.mangdastudio.com

Bardzo dziękuję za rozmowę.

To ja bardzo dziękuję.

Fot. Mangda Krajewska

 

Basia Józefiak - Stylista Poznań

Może zainteresuje Cię również:

Budowanie marki osobistej: dlaczego warto skorzystać z pomocy stylisty?

10 etapów wprowadzania zmian w wizerunku

Czego obawiasz się myśląc o spotkaniu ze stylistką?

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WARSZTATY STYLIZACJI Czytaj więcej