Zapisz się na newsletter
Powrót

Z WIZYTĄ U BRAFITTERKI

16 grudnia 2015

 

Środowy poranek. Jeszcze nie do końca obudzona i wciąż trochę zmęczona poprzednim dniem ruszyłam na umówione spotkanie z Marleną Stępień i Moniką Zielską do butiku Rosario przy ulicy Długiej 14. Dłuższy czas szukałam miejsca do zaparkowania, z nieba kapał deszcz i atmosfera szarej tego dnia ulicy zdecydowanie nie poprawiała mojego nastroju. Jednak gdy nacisnęłam klamkę w drzwiach butiku i znalazłam się w środku, pachnąca kawa oraz pełne pasji opowieści, w pełni poprawiły mi nastrój.

12394803_1176747685686740_774244741_o

 

Brafitting doskonały

Monika jest właścicielką marki Incarico, która szyje spersonalizowane biustonosze dla klientek Rosario. Przeszło 8 lat temu sama potrzebowała biustonosza, który będzie jednocześnie prawidłowo utrzymywał biust, będzie ładny i w odpowiednim dla niej rozmiarze. Okazało się to niemożliwe, więc zaczęła sama szyć. Pierwsze staniki z jeansu(!), bo tylko takim materiałem dysponowała, były mocno niedoskonałe, więc usilnie pracowała, by nauczyć się konstrukcji. Szyła biustonosze m.in. dla pań, które czasem bywały unieruchomione ze względów zdrowotnych, ale które mimo wszystko nie chciały rezygnować z tego elementu swojej kobiecości. Robiła więc dla nich mocno niestandardowe projekty i również dzięki nim opanowała konstrukcję do perfekcji. Po pewnym czasie odnalazła ją Marlena, proponując współpracę. Rosario, butik Marleny, w którym znajduje się grubo ponad 800 sztuk biustonoszy niejednokrotnie zaspokaja potrzeby klientek, w przeróżnych rozmiarach. Wspomaga ją w tym Monika szyjąc dla jej klientek, choć i sama Marlena niejednokrotnie dokonuje poprawek w bieliźnie, by ta leżała na klientce jak druga skóra. Sama o brafittingu mówi, że to bardzo specyficzna usługa, którą można uleczyć i ciało, i duszę. Z przyjemnością słuchałam obu dziewczyn i ich opowieści, w których nierzadko zdarza się, że klientka będąc zachwyconą efektem końcowym wzrusza się, a dziewczyny razem z nią.

Pracując z klientkami jako stylistka często widzę, że kwestia bielizny, jako coś niewidocznego, spychana jest na dalszy plan. Wydało mi się więc bardzo ważne, by ww. specjalistki zapytać o kilka kwestii i by przybliżyć Wam szczegóły dobrej usługi brafittingowej. Zapraszam do przeczytania naszej rozmowy.

1390868_1176747629020079_1043320456_o

 

 

Jak prawidłowo dobrać biustonosz

– W jaki sposób zajmujecie się klientką, która nigdy wcześniej nie była u brafitterki?

Zazwyczaj osoby, które przychodzą po raz pierwszy przychodzą np. zainspirowane opowieścią koleżanki, ponieważ świadomość komfortu dobrze dopasowanej bielizny panie szerzą między sobą. Z daleka od zgiełku ulicy i tłumu ludzi, w wygodnej przymierzalni zaczynamy od pobrania wymiaru klasyczną miara krawiecką, jednak jest to tylko ramowy pomiar, ponieważ rozmiary bielizny różnią się pomiędzy producentami czy krajem pochodzenia. Do tego dochodzą różnice w rodzajach biustonoszy oraz różna elastyczność tkanin, z których są zrobione. Jednak znamy dobrze te produkty, selekcjonujemy je i jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będą się zachowywać. Dlatego dokonanie samego pomiaru jest błędem, jest on jedynie szkicem do dalszej pracy. Sprawdzamy obwód w najpełniejszym miejscu biustu oraz pod biustem. Następnie zwracamy uwagę na budowę sylwetki, szerokość ramion, naturalną wysokość biustu, jego jędrność oraz nawet szerokość bioder, by przy okazji nie zdeformować sylwetki i zachować w miarę możliwości proporcje.

– Na czym polega możliwość dokonania drobnych poprawek? Robicie je na miejscu?

Czasem w trakcie przymiarek zdarza się, że biustonosz leżałby lepiej, gdyby ramiączka były przesunięte o 0,5 cm do środka lub na zewnątrz lub gdyby obwód miał nie, jak to standardowo wypada między rozmiarami, kolejnych 5 cm więcej, ale np. tylko 2 cm. Te rzeczy staramy się skorygować drobnymi poprawkami. Ponadto panie mają u nas od zakupu produktu roczny serwis upoważniający je do bezpłatnych poprawek typu odgięta haftka czy wymiana ramiączek.

– W salonie jest możliwość uszycia spersonalizowanego biustonosza. Powiedzcie jakiego rodzaju projekty są najczęściej zamawiane w ten sposób?

Tu mamy dwa rodzaje produktów. Jednym są idealnie dopasowane biustonosze np. w niestandardowych rozmiarach, a drugim są produkty spełniające indywidualne, kreatywne marzenia naszych klientek, które mogą dotyczyć krojów, tkanin, kolorów, ozdób czy dopasowania do konkretnego rodzaju ubrania. Czas wykonania to ok. 2-4 tygodni. Zdejmujemy miarę, dobieramy lub tworzymy od podstaw konstrukcję, wybieramy tkaniny. W międzyczasie odbywa się zwykle jedna przymiarka w salonie lub u klientki w domu, by w pełni dopasować produkt.

12375669_1176747652353410_266855227_o

 

 

Biustonosz dobrej jakości

– Mam świadomość, że produkty wysokiej jakości kosztują więcej i bielizna nie jest tu wyjątkiem. Czy możesz powiedzieć jaki jest przeciętny koszt standardowego biustonosza, który można kupić oraz tych które można uszyć?

Standardowe produkty to koszt między 150-400 zł. Mamy w salonie produkty bazowe w wielu kolorach i fasonach, które świetnie sprawdzą się pod wieloma rodzajami ubrań, aż po produkty z firm opartych na 150-letniej tradycji, robionych z niezwykłą starannością z najdroższych materiałów. Ich koszt jest większy, ale to produkty, po które chce się wracać, gdy raz się ich doświadczy. Produkty marki Incarico tworzone na indywidualne zamówienie to średni koszt 250 zł, który może wzrosnąć np. w przypadku większego zużycia materiału. Tego rodzaju produkty mogą być szyte w standardowej konstrukcji z dopasowaniem jedynie rozmiaru czy kolorystyki albo też o specyficznej konstrukcji dopasowanej np. do sylwetki z ograniczeniami ruchu.

– Spotkałam się z opinią, że istnieją biustonosze, które mogą być dla nas niezdrowe. Dotyczyło to głównie push-up’ów. Czy faktycznie pewne fasony mogą nam szkodzić?

Jeśli biustonosz byłby stworzony z twardej pianki, której używa się np. do wypełniania mebli, to jest to biustonosz niezdrowy. Natomiast push-up wykonany przez firmę specjalizującą się w tego typu konstrukcjach np. push-up powietrzny, żelowy czy z pianki japońskiej niewchłaniającej wilgoci takiego ryzyka nie tworzy. Natomiast źle założony push-up, spłaszczający pierś, nieprawidłowo ułożony w miseczce może odkształcać pierś i to na pewno zdrowe nie jest. Jednak na odkształcanie piersi wpływ mają również źle dopasowane rozmiary, szczególnie przy cięższym biuście. Konsekwencją mogą być wtedy bóle głowy, karku, odciśnięcia ramiączek na ramionach, otarcia pod biustem, a zdarzają się nawet dolegliwości kręgosłupa z wypadaniem dysku włącznie. Natomiast właściwe dopasowanie powoduje natychmiastowe ściągnięcie łopatek i prostowanie sylwetki, co z całą pewnością jest zdrowsze. Wiemy, że dobrze wyprofilowany but wpływa na naszą postawę i nie inaczej jest z biustonoszem.

12375730_1176747662353409_457046360_o

 

 

Nauka prawidłowego zakładania biustonosza

– Wiemy, że oparcie biustonosza powinno być na obwodzie. Jeśli jednak któraś z pań ma trochę więcej ciała, może narzekać na to, że materiał nieestetycznie jej się wbija i pod przylegającą bluzką brzydko to wygląda. Co odpowiedziałybyście na taki dylemat klientki?

Tego efektu można uniknąć nabywając umiejętności zakładania biustonosza, których my tu również uczymy. Polega to mówiąc ogólnie na umiejętnym wygarnięciu ręką ciała aż od linii pleców. Wówczas na plecach nic się nie zbiera, za to biust sprawia wrażenie większego. Ciało ma zdolność „zapamiętywania” kształtu, więc przez za luźny obwód biust wędruje pod pachę, a przez dobry obwód i prawidłowe układanie po pewnym czasie dochodzi do bardzo ładnego kształtu, który takim pozostanie.

– Czy przychodzą do Was tylko dojrzałe kobiety czy zdarzają się również młode dziewczyny?

Bardzo często pojawiają się np. mamy z córkami, którym trzeba dobrać pierwszy biustonosz. Bardzo cieszy nas świadomość wśród tych młodych osób jak i ich mam, że to ważny moment, ponieważ ciało się zmienia i będzie się zmieniać na przestrzeni lat, więc warto na każdym etapie mieć produkt, który będzie idealny.

– Czy klientki bywają skrępowane taką usługą?

Czasem zdarza się, że przyjdzie pani, która szuka biustonosza cielistego i sugeruje, by nie wchodzić jej do przymierzalni, ale już przy kolejnej wizycie od wejścia podnosi bluzkę mówiąc „Chcę podobny fason, ale w innym kolorze”. To świadczy o tym, że klientka się otwiera i nabiera przekonania do dobrze wykonanej przez nas pracy. Celem nie jest natychmiastowa sprzedaż, ale ciągłe udoskonalanie asortymentu oraz nowych konstrukcji w oparciu o uwagi kobiet, które mogą mieć jakieś zastrzeżenia. Poza tym dobierając biustonosz czy tworząc spersonalizowane projekty robimy to z pasją. Oczywiście każdą z nas może dopaść chwilowe zmęczenie czy zniechęcenie, ale szybko o tym zapominamy, gdy dostajemy pozytywną informację zwrotną z zachwytami od ostatniej klientki.

Zdjęcia zrobiłam w butiku Rosario, Poznań ul. Długa 14. Tu znajdziecie fanpage marki Rosario, a tu fanpage Incarico. Jeśli planujecie w najbliższym czasie uzupełnić swoją garderobę o dobrej jakości bieliznę, polecam Wam to miejsce. Pamiętajcie, że dobre dobrana bielizna jest niezwykle ważna nie tylko dla naszego zdrowia, o czym mogłyście przeczytać powyżej, ale ze swojej strony dodam, że ma ona wpływ na nasze dobre samopoczucie oraz stworzenie dobrze leżącej bazy pod ubrania. Nic nie popsuje bardziej efektu pięknej bluzki niż wbijający się lub odstający gdzieniegdzie biustonosz.

autor: Basia Józefiak – stylistka

Może zainteresuje Cię również:

10 powodów, by pójść na zakupy ze stylistką

Jak przestać zazdrościć koleżance – słów kilka o kompleksach

Garderoba w pigułce

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WARSZTATY STYLIZACJI Czytaj więcej